Чи потрібна підприємцю печатка?

Чи потрібна підприємцю печатка?

Чи потрібна підприємцю печатка?

Коли до нас приходить ідея розпочати власний бізнес, в нашій голові крутиться безперервний перелік запитань одним з яких є – чи потрібна мені печатка? чи будуть дійсні документи мого підприємства без печатки? коли і за яких обставин підприємцю обов’язково необхідна печатка? як отримати печатку і які документи потрібні для цього ?

Щоб дати відповіді на ці запитання необхідно звернутися до Господарського кодексу України, а саме до статті 58-1 і 128. Стаття 58-1 встановлює наступне: Суб’єкт господарювання може мати печатки. Для виготовлення печаток одержання будь-яких документів дозвільного характеру не передбачається. Тобто з аналізу даної статті ми можемо зрозуміти що мати печатку це право підприємця а не його обов’язок. Стаття 128 Господарського кодексу звучить “Громадяни у сфері господарювання”, вона встановлює права та обов’язки громадян які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, – цією статтею не встановлено обов’язку наявності печатки для ФОП. Господарським кодексом України (ч.4 статті 62) встановлено, що підприємство, яке є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, може мати печатки. Тобто законом також і не встановлений обов’язок наявності печатки для юридичних осіб.

Крім того 15.04.2014 року виданий закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу”, в якому сконцентрована увага саме на спрощення використання печатки суб’єктами господарювання.

Оскільки печатка не є обов’язковим атрибутом підприємницької діяльності перш ніж замовляти її, потрібно проаналізувати усі позитивні та негативні сторони наявності печатки. Плюсами є те, що маючи печатку,вам не доведеться нотаріально завіряти копії реєстраційних документів так само як і довіреності на представлення ваших інтересів – для цього достатньо печатки; крім того печатка є додатковим і в деякій мірі гарантом захисту оригінальних документів вашого підприємства. Кримінальний кодекс України передбачає кримінальну відповідальність за викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем або їх пошкодження (ст. 357), підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів (ст.358), Протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації (в том числі і печаткою ст. 206 -2). Мінусами наявності печатки є те, що отримання її є платним, і якщо у вас є печатка – вона є гарантом легітимності ваших документів, тобто на всіх документах доведеться ставити печатку.

На даний момент в Україні немає нормативно – правового документа, який би регулював питання про порядок використання, зберігання або знищення печатки.

У зв’язку з тим що, Міністерство внутрішніх справ України наказом від 11.01.2011 № 5 скасувало свій наказ від 11.01.1999 № 17, яким закріплювалися правила виготовлення печаток і штампів та порядок видачі дозволів на оформлення замовлень на їх виготовлення, це означає, що чітких вимог щодо інформації та зображень, які повинна містити печатка, на сьогодні немає , це означає, що немає необхідності зазначати адресу – місце знаходження підприємства. У зв’язку із скасуванням цього наказу вся відповідальність за виготовлення і використання печаток тепер лежить на керівниках підприємств і особисто на всіх фізичних особах, які використовують круглі печатки у своїй діяльності.

Зазвичай для виготовлення печатки необхідні:

1) заява на виготовлення печатки;
2) копія виписки з Єдиного державного реєстру;
3) копія паспорта підприємця;
4) копія нотаріально посвідченої довіреності, якщо печатку замовляє довірена особа, а не безпосередньо ФОП;
5) ескіз печатки.

Джерело: Підприємець